Najwyższej jakości drewno

modyfikowane termicznie

 

Deski elewacyjne - Porady dotyczące montażu desek elewacyjnych

 

Poniższe wskazówki odnoszą się do desek elewacyjnych dla drewna modyfikowanego termicznie, produkowanego przez europejskiego producenta drewna „SECA” Czechy. Bardziej szczegółowe informacje można uzyskać od firmy STAMADREW.

 

Informacje ogólne

• wszystkie deski elewacyjne z drewna oraz listwy powinny być odpowiednio zabezpieczone, aby chronić je przed gniciem i owadami.

• elewacja z drewna może zapewnić efektywny i atrakcyjny wygląd naszego budynku, ale projekt i mocowania detali muszą być dostosowane się do faktu, że drewno jest materiałem naturalnym i będzie poruszać się zgodnie ze zmianą wilgotności otoczenia.

• iIstnieją pewne rodzaje desek elewacyjnych które mogą pozwolić przeniknąć wilgoci przy połączeniach desek, w takim przypadku zalecana jest instalacja odpowiedniej membrany, jako odpowietrznik, aby zapobiec wnikaniu wilgoci w strukturę ściany.

• dane w projekcie powinny zawierać informacje dotyczące dylatacji, co najmniej 20mm bezpośrednio za deską fasadową, aby zapewnić odpowiednią wentylację i drenaż. Zapewni nam to że wilgoć, która gromadzi się w tylnej części deski zostanie w tym przypadku rozproszona.

• przed montażem powinniśmy sprawdzić wilgotność drewna. Elewacja zewnętrzna z drewna iglastego powinna być na poziomie około 14% wilgotności w momencie mocowania, montaż desek najlepiej wykonywać kiedy wilgotność powietrza będzie w przybliżeniu przeciętnych warunków atmosferycznych występujących naszym kraju.

• zastosowanie odpowiedniej powłoki powierzchniowej zgodnie z wytycznymi producenta, może pomóc w zabezpieczeniu desek elewacyjnych przed; degradacją UV, wchłanianiem wilgoci oraz ryzykiem pojawienia się na powierzchni glonów lub grzybów.

• pionowa okładzina będzie wymagała podwójnego montażu łat (pionowe i poziome), aby zapewnić  odpowiedni przepływ powietrza.

 

Malowanie

• przed przystąpieniem do malowania deski elewacyjnej powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić czy powierzchnia deski jest bardzo gładko wyheblowana, jeżeli tak, to proponujemy przeszlifować powierzchnię papierem ściernym o ziarnistości P 100. Czynność tę powtarzamy po każdym malowaniu oprócz ostatniego razu. W ten sposób farba będzie się lepiej trzymała powierzchni drewna oraz więcej wniknie w jego strukturę.

• w przypadku drewnianych elewacji możemy je pokryć lakierobejcą lub olejem, co najmniej jedną warstwą, korzystnie jest zastosować dwie warstwy w zależności od zaleceń producenta. Malowanie powinno się stosować ze wszystkich stron deski oraz końców desek, przed montażem. Drugą lub trzecią warstwę można nakładać po zamontowaniu desek na elewacji ale nie proponujemy tego typu rozwiązania gdyż przeważnie wiąże się to postawieniem rusztowania.

• wszystkie końce ciętych desek lub otwory powinny być chronione za pomocą środka do ochrony drewna.

• brak zabezpieczenia końców desek, przyczynia się wchłaniania wilgoci, co może prowadzić do obrzęków i przebarwień.

• listwy montażowe powinny być co najmniej dwa razy grubsze od desek elewacyjnych.

• przy deskach elewacyjnych gdzie główki wkrętów są widoczne, stosujemy wkręty ze stali nierdzewnej. Długość wkręta powinna wynosić co najmniej dwukrotną grubość deski.

 

 

 

Mocowanie Instrukcje

• listwy powinny być około dwukrotnej grubości deski. Na przykład; dla 20mm deski elewacyjnej, łaty powinny być zastosowane w grubości 40-45mm.

• zaleca się, aby łaty montażowe były strugane oraz suszone na 14% wilgotności co ułatwi w dużym stopniu montaż naszej elewacji.

• dla pionowych elewacji, łaty powinny być rostawione w odstępach co 60cm a dla poziomych co 50cm.

• wyraźna szczelina wentylacyjna, przynajmniej 20mm, umożliwia cyrkulację powietrza i nieograniczony odpływ wody deszczowej, która może przeniknąć przez elewacje. W projekcie powinna być załączona na ten temat informacja. 

 

• w miejscu gdzie końce deski elewacyjnej schodzą się ze sobą, musimy zastosować dodatkową łatę aby umożliwić przykręcenie obu końców listew. Przy cięciu desek do połączenia ze sobą pamiętajmy o zachowaniu idealnego kąta 90° oraz zamalowaniu uciętych końców desek.

• mocowanie wkrętów co najmniej 20 mm od końca deski  wcześniej proponujemy nawiercić otwór prowadzący wkręta aby uniknąć pęknięcia końca deski.

• montując deski elewacyjne proponujemy zachować 5mm szczelinę w złączu, aby nie dopuścić do obrzęku końca deski.

• przy elewacjach z pióro wpustem wkręty powinny być prowadzone pod kątem 45°.

 

 

 

Serwis oraz pielęgnacja.

• nasza elewacja jest produktem naturalnym, która posiada właściwości higroskopijne czyli pęcznieje i kurczy się w zależności od wilgotności powietrza i zawartości wilgoci w drewnie.

• ruch drewna na elewacji na poziomie 3-4 mm, możemy go oczekiwać, kiedy zmieniają się warunki atmosferyczne, wilgotność desek zwiększa lub zmniejsza się w stosunku do normy 14% wilgotności.

• regularna konserwacja, mycie, usuwanie jakiegokolwiek wzrostu glonów na powierzchni, szlifowania i ponownego malowania gdy jest to konieczne, wraz z wymianą wszelkich uszkodzonych desek, z pewnością zwiększy żywotność naszej elewacji z drewna i pomoże nam utrzymać atrakcyjny wygląd.

 

 W przypadku problemów związanych doborem materiałów, służymy pomocą  w Twoich zamiarach i planach, aż po sam montaż.Zobacz pozostałą ofertę Stamadrew na www.stamadrew.pl

Magazyn Główny:
STAMADREW Czechowice – Dziedzice


przy DK1 (obok KFC, Auto Grilla)

Czynne:
Poniedziałek - Piątek

07:00 - 16:00

Sobota nieczynne

tel. +48 33 488 98 81
tel. +48 33 488 98 82

Dane GPS:
49 55` 53.32``N
18 59` 24.29``E

Obsługa Firm i Podmiotów Gospodarczych

 

Krzysztof Bucki
tel. kom +48 533 306 056
e -mail: krzysztof@stamadrew.pl

 

Sebastian Kucharski
tel. kom +48 512 791 166
e -mail: sebastian@stamadrew.pl

 

 

Sprzedaż hurtowa – detaliczna

 

Wacław Góra

tel. kom +48 693 999 086
e -mail: biuro@stamadrew.pl

 
Adrian Góra
tel. kom +48 535 886 888
e -mail: adrian@stamadrew.pl

Magazyn: STAMADREW Oświęcim

ul. Kolbego 13
Czynne:

Poniedziałek - Piątek

08:00 - 16:00

Sobota - nieczynne

 

Sprzedaż hurtowa - detaliczna

Ewa Góra
tel. kom +48 609 733 343
e -mail: ewa@stamadrew.pl

tel/fax +48 33 8431131

Piotr Marszałek
e -mail: piotr@stamadrew.pl
tel. kom +48 533 360 049

tel/fax +48 33 843 11 31

Magazyn: STAMADREW Kozy


ul. Szkolna 5
Czynne:

Poniedziałek - Piątek

08:00 - 16:00 

W okresie 1 listopad - 31 marzec w soboty nieczynne !!!

 

Sprzedaż hurtowa - detaliczna

Roman Paw
tel. kom +48 607 609 536
tel/fax +48 33 819 43 94

Projektowanie stron www Bielsko Pozycjonowanie Stron